Про звіт директора Компаніївської централізованої бібліотечної системи

images

КОМПАНІЇВСЬКА РАЙОННА РАДА

КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ДВАДЦЯТЬ СЬОМА СЕСІЯ

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 20 вересня 2018 року                                                                                                                    №322

 

смт Компаніївка

 

Про звіт директора

Компаніївської централізованої

бібліотечної системи

 

На підставі статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,

районна рада

ВИРІШИЛА: 

  1. Звіт директора Компаніївської централізованої бібліотечної системи Полудень Тамари Володимирівни взяти до відома (додається).
  2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансової діяльності, соціально-економічного розвитку, промисловості, інноваційно-інвестиційного розвитку, споживчого ринку, регуляторної політики, реформування житлово-комунального господарства та архітектури, власності, інвестиційної діяльності та приватизації.

 

 

Голова районної ради                                                                                                     В.Спіктаренко

№ п/п Прізвище, ім’я, по батькові Вибір
1 Адаменко Анатолій Миколайович ЗА
2 Білобровенко Володимир Васильович ЗА
3 Бойко Ігор Анатолійович ВІДСУТНІЙ
4 Гаморя Віктор Леонтійович ВІДСУТНІЙ
5 Голосун Віталій Юрійович ЗА
6 Демиденко Ігор Леонідович ЗА
7 Житня Любов Олександрівна ЗА
8 Заікін Віктор Леонтійович ЗА
9 Заїкін Віктор Григорович ЗА
10 Карандеєв Юрій Вікторович ЗА
11 Комісарук Микола Володимирович ВІДСУТНІЙ
12 Кондратенко Анатолій Іванович ВІДСУТНІЙ
13 Кріпак Анатолій Олександрович ВІДСУТНІЙ
14 Нагнибіда Анатолій Афанасійович ЗА
15 Орловська Наталія Василівна ЗА
16 Романова Антоніна Вікторівна ЗА
17 Солонченко Віктор Миколайович ЗА
18 Спіктаренко Вадим Володимирович ЗА
19 Стадник Микола Васильович ЗА
20 Стародубцев Сергій Іванович ВІДСУТНІЙ
21 Телька Галина Миколаївна ЗА
22 Ткаченко Олександр Васильович ЗА
23 Циганенко Ігор Васильович ЗА
24 Чабан Наталія Володимирівна ЗА
25 Шеремет Володимир Іванович ЗА
26 Ястремський Валерій Олександрович ЗА

Затверджено

рішенням районної ради

від 20 вересня 2018 року №322

Звіт директора

Компаніївської централізованої бібліотечної системи

 

Держава приділяє належну увагу розвитку бібліотечної галузі. Розпорядженням Кабміну України від 23.03.2016 року № 219 затверджена Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України». Даний документ подає аналіз сучасного стану бібліотечної справи в Україні, висвітлює головні проблеми розвитку бібліотечної сфери, пріоритети діяльності бібліотек в умовах якісних змін; визначає стратегічні напрями та завдання розвитку бібліотечної справи до 2025 року.

Бібліотеки системи Міністерства культури України у Компаніївському районі входять до складу районної централізованої бібліотечної системи, яка  є комунальною власністю Компаніївської районної ради.

Компаніївська ЦБС зареєстрована як юридична особа, довідка – з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.02.2013 р. № 684157.

Статут Компаніївської ЦБС затверджений Рішенням 28 сесії 5 скликання Компаніївської районної ради від 14.01.2009 року «Про затвердження Статуту Компаніївської ЦБС».

Бібліотеки Компаніївського району у своїй роботі керуються Законами України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та «Про культуру», рішеннями 24-ї сесії 4 скликання Компаніївської районної ради від 27 грудня 2013 року №273 «Про затвердження базової мережі закладів культури Компаніївського району», «Про програму соціально-економічного розвитку району на 2018 рік».

На території району функціонує 19 бібліотечних закладів Міністерства культури, а саме центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей та 17 сільських бібліотек-філій.

Сьогодні бібліотеки функціонують в процесі здійснення адміністративно-територіальної реформи. Відповідно до статей 26, 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 39 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, Закону України «Про передачу об’єктів державної та комунальної власності», розглянуто клопотання Компаніївської селищної ради об’єднаної територіальної громади від 08.11.2017 року № 02-28/591 рішенням двадцять другої сесії сьомого скликання від 21 грудня 2017 року № 243 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад Компаніївського району» передано із спільної власності територіальних громад Компаніївського району у комунальну власність Компаніївської селищної ради об’єднаної територіальної громади Компаніївського району Кіровоградської області шляхом реорганізації Компаніївської централізованої бібліотечної системи виведено з мережі майнових комплексів філії: Живанівську та Голубієвицьку сільські бібліотеки.

Бібліотеки Компаніївської ЦБС працюють за гнучким графіком, з врахуванням інтересів місцевих громад.

У 2017 році бібліотеки району надали послуги 10670 користувачам. Обсяг документовидачі складає 208500 тис. документів. Показник відвідування становить 90100 відвідувань.

Враховуючи суспільні зміни, бібліотеки запроваджують інноваційні форми роботи: флешмоби, бібліотечні десанти, промо-акції, квести, форум-театри, фото-кроси, бібліобульвари, арт-майстерки, літні читальні зали під відкритим небом, читацьке рандеву, які сприяють зростанню іміджу бібліотек серед місцевих громад.

Публічними бібліотеками району протягом року проведено 860 масових заходів, які відвідали більше 15680 користувачів.

Бібліотечні заходи проводяться у тісній співпраці з культосвітніми установами, дошкільними і шкільними закладами, ЦДЮТ, відділами РДА, сільськими радами, творчими об’єднаннями та громадськими організаціями.

Бібліотеки ЦБС взяли активну участь у Всеукраїнських, обласних та районних заходах. А саме: в обласній акції «Читай, я буду слухати!», Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули», обласному конкурсі на кращу віртуальну мандрівку «Мандруємо рідним краєм», районному тижню поетичного читання «Мандри в пошуках України», бібліомарафоні «Звучи, рідно мово!», обласному конкурсі соціальних проектів «ДобраДІЯ», обласному конкурсі «Читаємо Марка Кропивницького».

Відповідно до плану роботи ЦБС та з метою популяризації сучасної вітчизняної дитячої книги та заохочення юних користувачів бібліотек району до систематичного читання сучасної української літератури з 1 жовтня  2017 року по 30 листопада 2017 року було проведено  районний конкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу».

Участь в районному конкурсі взяли 62 користувачів-дітей віком 11-13 років.

Національний проект «Україна читає дітям» вже не один рік реалізується у бібліотеках Компаніївського району. Протягом 2017 року в книгозбірнях району в рамках проекту відбулося 17 зустрічей, на яких побували 168 дітей.

На цих пізнавальних зустрічах гості розповідали про свої улюблені твори, окремі зачитували, вели приємний діалог з дітьми та відповідали на питання юних читачів.

Масштабним в районі є проведення щороку Всеукраїнського тижня дитячого читання. Підсумки тижня – 73 заходів на яких побували 1080 дітей.

При Компаніївській ЦРБ створена і працює Вища народна школа, де користувачів поважного віку навчають роботі на комп’ютері та пошуку інформації в Інтернет, проводять заняття з питань здорового способу життя,  юридичних питань, організовують майстер-класи з різних технік ручних виробів; створено гурток «Рукоділля», яким керує місцева майстриня А.Коваленко.

З 2013 року разом з ГО «Взаємодія» в бібліотеках проводиться Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини DOCUDAYS UA в Компаніївському, Кіровоградському, Маловисківському, Знам’янському, Олександрійському та Новоукраїнському районах Кіровоградської області, з метою підвищення правової обізнаності населення району з питань прав людини та способів їх захисту, сприяння розвитку відкритого діалогу про права людини, утвердженню ставлення до людської гідності як найвищої цінності шляхом перегляду та обговорення документальних фільмів про права людини.

В рамках фестивалю проводяться правові заходи, учасниками яких є діти шкільного віку, молодь, студенти, доросле населення.

При центральній районній бібліотеці працює кіноклуб медіа-просвіти з прав людини DOCUDAYS UA «Сварог», метою якого є сприяння підвищення правової культури населення Компаніївського району.

Користувачі бібліотек мають змогу двічі на місяць переглянути та обговорити документальні фільми з колекції DOCUDAYS UA про права людини. Після кожного показу відбувається обговорення, дискусії стосовно прав людини. Також покази супроводжуються книжковими виставками, презентаціями, інформуванням стосовно прав людини та їх захисту.

У 2015-2016 роках бібліотеки у співпраці з ГО «Взаємодія» реалізували проект «Створення осередків громадянської просвіти у бібліотеках Компаніївського району» за адміністрування ГО «Територія успіху» в межах проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив» за підтримки Європейського Союзу.

На базі бібліотек району вдалося створити осередки громадянської освіти.

Протягом 2017 року бібліотеки Компаніївської ЦБС працюють над реалізацією проекту «Ми маємо право на гідні умови праці і відпочинку!».

Проект розрахований на бібліотекарів, працівників сільських клубних закладів, відвідувачів. Метою проекту є: налагодження опалення закладів культури. Над реалізацією проекту працювали 85 осіб.

Також у 2017 році бібліотекарі Компаніївської районної бібліотеки долучилися до реалізації проекту «Жінки за демократичні зміни на Кіровоградщині», що реалізує ВГО «МАМА-89».

В рамках проекту проаналізовано і обговорено районну програму «Питна вода – 2020». До обговорення програми долучилося 217 жінок. Програма була обговорена в 10 бібліотеках Компаніївського району.

Працівники Компаніївської центральної районної бібліотеки пройшли навчання при ВГО «МАМА-86» і підвищили свою кваліфікацію з проведення масових заходів, пов’язаних з екологічною безпекою населення.

Кожна бібліотека ЦБС є центром місцевої активності для жителів територіальної громади, активним партнером у вирішенні місцевих проблем.

Центральна районна бібліотека і районна бібліотека для дітей та Мар’ївська сільська бібліотека-філія  надають доступ до всесвітньої мережі Інтернет. Працюють офіційні веб-сайти центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей, де міститься інформація про історію створення бібліотеки, її структуру, ресурси та послуги, контакти.

На бібліотечних веб-сайтах, блогах, через власні акаунти у соціальних мережах, було розміщено 384 анонсів, фото, текстів, відео.

Активно розповідали про свою діяльність ЦРБ, РДБ, Мар’ївська, Червоновершська, Нечаївська, Полтавська, Виноградівська, Гарманівська, Софіївська, Сасівська бібліотеки-філії.

Бібліотеками ЦБС видано різноманітні матеріали: буклети, пам’ятки, дайджести, методичні поради, сценарії масових заходів тощо.

Окрім друкованої продукції створювалися електронні презентації, бук трейлери, відео ролики.

В Компаніївській централізованій бібліотечній системі діє 28 об’єднань та клубів за інтересами.

Доступ до мережі Інтернет відкрив нові можливості в обслуговуванні користувачів. Так, у центральній районній  бібліотеці понад вісім років працює інформаційно-ресурсний центр (ІРЦ), який надає населенню безкоштовний доступ до мережі Інтернет та забезпечує правовою інформацією. В ІРЦ користувачі мають можливість ознайомитись з рішеннями районної та міської рад, розпорядженнями райдержадміністрації.

Станом на 1.01.2018 року фонд бібліотек району становить 171875 тис. прим., у т.ч. для дітей – 58204 тис. прим.

У 2017 році до бібліотек надійшло 2120 нових документів.

Кількість нових надходжень до бібліотек збільшилась за рахунок програми Держкомтелерадіо «Українська книга», а також дарунки користувачів.

У середньому кожна бібліотека району отримала 100 книг.

Придбання літератури для бібліотек Компаніївської ЦБС було здійснено лише за рахунок спонсорських коштів. Всього використано 118372 грн., у т.ч. – 78082 грн. для бібліотек-філій. Бюджетні кошти на комплектування не виділялись.

Позитивних змін зазнала матеріально-технічна база бібліотек ЦБС.

За рахунок бюджетних коштів проведена заміна вікон на склопакети в ЦРБ, придбано стільці офісні, принтер, ноутбук, проектор, екран.

Здійснено заправку вогнегасників.

Позитивний приклад спільної співпраці та дбайливого ставлення до бібліотек стала матеріальна підтримка Компаніївської селищної ради, Полтавської, Мар’ївської та Червоновершської сільських рад.

Мар’ївська та Червоновершська бібліотеки-філії переведені в інші приміщення для більш зручного, комфортного обслуговування користувачів. Завдяки фінансовій підтримці Мар’ївської сільської ради та СВК «Нива» місцевого господарства – голова Красільніков П. Є. в бібліотеці було замінено 3 вікна на скло пакети і здійснено поточний ремонт приміщення.

В Червоновершській бібліотеці-філії проведено ремонт в новому приміщенні на суму 3500 грн. при спонсорській підтримці Червоновершівської сільської ради.

В Полтавській бібліотеці-філії здійснена заміна 4 вікон на скло пакети на суму 12000 грн., проведено ремонт на суму 1500 грн. за підтримки Полтавської сільської ради.

У 2018 році Компаніївська ОТГ в зв’язку з переведенням районної бібліотеки для дітей в інше приміщення, виділила кошти на ремонт кімнат в сумі 13400грн., здійснена заміна вікон на скло пакети.

Через відсутність бюджетного фінансування бібліотеки району дуже слабо впроваджують інформаційні технології, мають слабку матеріальну базу, відсутність Інтернет-покриття. Комп’ютерне обладнання мають лише 2 районні бібліотеки та три сільські бібліотеки-філії.

Завдяки позитивному іміджу бібліотек Компаніївського району, на базі районних бібліотек неодноразово проводились обласні семінари-практикуми. Зокрема, у 2017 році на базі районної бібліотеки для дітей проведено обласну творчу лабораторію бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів, у якій взяли участь 33 бібліотекарів із Компаніївського району.

Районні бібліотеки, як методичні центри, систематично проводять заходи з підвищення кваліфікації бібліотекарів району: семінари, практикуми, творчі лабораторії, заняття школи професійної майстерності «Основи бібліотечної професії» як на базі районних бібліотек, так і на базі сільських філій.

Виходячи з вищезазначеного, відповідно до Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», основним напрямком діяльності бібліотек ЦБС на 2018 рік:

  • модернізація матеріально-технічної бази бібліотек;
  • подальша інформатизація сільських бібліотек, розвиток та надання сучасних сервісних послуг користувачам.

 

Директор Компаніївської ЦБС                                                                                 Т.Полудень